NEGA USANA U ZIMSKOM PERIODU

Do suvoće usana i promena u njenoj teksturi i izgledu dolazi jer je koža ove regije izuzetno tanka, osetljiva i siromašna lojnim žlezdama koje luče zaštitne prirodne masnoće. Delovanje niskih temperatura, ledenog vetra i mraza, kao i boravak u zagrejanim prostorijama dovode do dehidratacije kože usana, kao i do njenog perutanja, pucanja, a neretko i krvarenja. Grube i suve usne, osim što su estetski neprivlačne, često budu iritirane i bolne.

Da biste u zimskom periodu sačuvali lep i negovan izgled usana i njihovu jedrinu, potrebno je da u organizam redovno unosite što više tečnosti i namirnica bogatih vitaminima i mineralima. Takođe, ne zaboravite da i zimi nanesete vašu kremu sa UV zaštitom na kožu usana.

Pored toga, aplikacija proizvoda za negu usana u zimskom periodu je obavezna. A da bi balzam delovao, prvo treba odstraniti površinski sloj i mrtve ćelije sa usana, pilingom vlažnom mekanom četkicom za zube, ili DIY pilingom: od 1 kafene kašičice šećera i pola kafene kašičice meda, napraviti pastu, naneti na usne, ostaviti par minuta, pa nežno istrljati i isprati mlakom vodom. Balzam je poželjno nanositi 3-4 puta na dan, a uveče, pre spavanja, obavezno.

Teške ruževe za usne, koji isušuju, i sjajeve, bi preko zime trebalo izbegavati, a birati one sa mnoštvom hranljivih komponenti.U tu svrhu možete koristiti sirovine poput kokosovog ulja ili ši putera, koje intenzivno hidriraju kožu, sprečavaju nastanak oštećenja ili iritacija, ali i stvaraju zaštitu od nepovoljnih spoljašnjih uticaja.

Ukoliko se ipak odlučite za gotove preparate koji neguju usne, obavezno birajte one izrađene od prirodnih sirovina. Najkvalitetni i negujući sastojci u balzamima za usne su: shea butter, aloe vera, glicerin, jojoba ulje, vitamin E, kokosovo ulje, pčelinji vosak, ricinusovo ulje, kakao puter, a izbegavati treba: mentol, alkohol, retinol, mirise, boje, konzervanse i mineralna ulja.

Kod brendova koji se bave proizvodnjom prirodne kozmetike, preparati namenjeni za negu usana osim što sadrže biljna ulja i ekstrakte koji kvalitetno neguju kožu, takođe ne sadrže supstance koje štete organizmu ili – ne služe ničemu. Dobar primer takvog, beskorisnog sastojka je parafinsko ulje, koje je često prisutno u konvencionalnim preparatima za negu usana.

Parafinsko ulje ne neguje usne, već samo na njihovoj površini stvara prevlaku koja daje prividni osećaj mekoće, koja nestaje čim se balzam ukloni sa usana. Tako se stvara ona dobro poznata „zavisnost“, kada je koža usana negovana samo dok koristite preparat, pa u želji da efekat potraje, posežete za balzamom za usne tokom celog dana. Sa druge strane, prirodni preparati zapravo neguju i hrane kožu usana, te nakon nekog vremena više i nemate potrebu da ih koristite.

Vebsajt http://dom24.rs
Napisano članaka 68

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Povezani članci

Ukucajte iznad termin za pretragu i pritisnite enter za pretraživanje. Pritisnite ESC da biste otkazali.

Natrag na vrh